„A“ jako akce – Den Spondea přesahuje dosavadní události

Aby byl výčet základních pilířů a principů Spondey kompletní, je potřeba zmínit i ten poslední. Tím je ochota organizovat a podílet se na akcích pro děti i dospělé, které přesahují rámec běžné práce s klienty. Jak ukazuje následující text, Den Spondea je jen další z řady událostí, za nimiž organizace stojí. I proto je téma AKCE posledním ze série článků, stejně jako písmeno A v názvu Spondea.

Deset hodin v kuse naplněných hravě-naučným programem pro děti, ukázkou tance od mistrů ze StarDance, sportovními aktivitami i živou kapelou. Nejen to slibuje Den Spondea, kterým organizace ve čtvrtek 14. září v Café Práh ve Vaňkovce oslaví dvacet let od svého založení (více informací o akci zde).

„Celé roky pracujeme s neveselými tématy, proto jsme chtěli uspořádat oslavu tak, aby byla co nejveselejší. Chceme si dvacetileté jubileum užít se všemi, kteří nás kdy podporovali,“ informuje Jana Levová, ředitelka organizace.

Událost, na které nebude chybět patronka Spondey Šárka Kašpárková a mnoho dalších důležitých osobností provázaných s organizací, není žádnou výjimkou, i když svojí velikostí přesahuje akce, které Spondea doposud organizovala. Řadí se mezi ně odborné konference, dny otevřených dveří, slavnostní otevření nových prostor či promítání dokumentu o domácím násilí v kině Scala, a to v předpremiéře tohoto snímku z dílny České televize.

Kromě toho ředitelka Levová ráda vzpomíná na rok 2011, kdy se do jedné z akcí podařilo zapojit i děti a širokou veřejnost. „Společně s odborem zdraví brněnského magistrátu a interdisciplinárním týmem jsme vyhlásili literární a výtvarnou soutěž na téma domácí násilí. Svými povídkami a kresbami přispívali žáci základní a středních škol z Brna,“ popisuje Levová.

Nejlepších pět prací v každé soutěžní kategorii vybírala odborná komise, v níž zasedli například spisovatelka Milena Holcová či sochař a výtvarník Jiří Sobotka. Z těchto prací pak vznikla výstava v Křížové chodbě Nové radnice, kde mohli návštěvníci hlasovat ještě pro nejlepší výtvor v kategorii Cena veřejnosti. Vybrané povídky, kresby a fotografie pak vydal magistrát ve sborníku a vy se na některé z nich můžete podívat níže.

Násilí do vztahu nepatří / autor: Nikol Katzerová

Stačí jen říct / Natálie Benk

Papoušek Oro / Tomáš Modlík

Za co trpí? / autor: Hana Smejkalová
Strach ve dveřích / autor: Anna Ročková
Zdání klame / autor: Martina Jelínková
Psychické násilí / autor: Dominik Urban

Děti, dospívající a rodiče

608 118 088

Osoby ohrožené domácím násilím

739 078 078

Osoby nezvládající agresivitu ve vztazích

725 005 367

Další kontakty
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial