„P“ jako podpora – žádá si vizionáře a odvahu čelit výzvám

Od prvních momentů historie je podpora hlavním motivem práce Spondey, ať už jde o podporu psychologickou, sociální či právní, směřovanou dětem, rodinám či obětem násilí. Jenže aby mohla Spondea někomu pomoci, musela nejdřív sama získat podporu pro vlastní poslání. Právě proto je PODPORA další téma ze série článků, stejně jako písmeno P v názvu organizace Spondea.    

Do sebelepšího nápadu je nejprve potřeba náležitě investovat. Nebo v případě neziskovky sehnat někoho, kdo ideu podpoří. Výjimkou nejsou ani zástupci Spondey, kteří už dvacet let dělají vše možné i nemožné, aby získali podporu pro práci celé organizace. Vzhledem k úctyhodné historii programů a projektů Spondey lze říct, že se jim to daří velmi dobře.

Jaký je tajný recept pro získání podpory z fondů, grantů, ministerstev i od soukromníků? „Nesmí chybět vizionář, který tlačí myšlenky dopředu. Navíc je potřeba sehraný projektový tým, který se nezalekne výzev, ale také týmový přístup v celé organizaci,“ prozrazuje Kateřina Djak, finanční manažerka Spondey.

Při získávání podpory sází Spondea na pracovní tým, který se nebojí výzev.

Podle ředitelky organizace Jany Levové je důležité umět reagovat na situaci ve společnosti. „Snažíme se vidět a zaplňovat bílé místo, které vyžaduje podporu v podobě sociální služby či terapeutické intervence. Naši práci v oblasti získávání finanční podpory stavíme na profesionalitě, konzistenci v postojích a otevřenosti pro změny v praxi,“ popisuje Levová.

Ředitelka k tomu dává i konkrétnější příklad a popisuje, co je pro Spondeu napříč dvaceti lety charakteristické. „Byli jsme aktivní při prosazování přístupů, které mají v centru zájem nezletilých dětí. Za tím jsme vždy pevně stáli, i když to třeba v danou chvíli nebylo pohodlné, ale v budoucnu se nám pak podařilo získat podporu důležitých lidí pro změnu praxe nebo systému. Takových příkladů je více. V nápadech, které jsme chtěli často jako průkopníci realizovat, nám byli nakloněni významní zástupci policie, státního zastupitelství, soudů nebo OSPOD,“ vysvětluje Levová.

Skromné první roky

Pevné pozici, kterou nyní Spondea drží, předcházely krušné začátky plné finanční nejistoty. První ambulance v roce 1998 vznikala mezi lavicemi v budově Českého červeného kříže ve Štefánikové ulici, kde dříve fungovala střední zdravotnická škola. Spondea tehdy čerpala z vlastních zdrojů a podporovali ji hlavně rodinní příslušníci a přátelé. Ti škrabali zdi, stěhovali, malovali, vše bez nároků na odměnu.

Spondea se mohla vždy spolehnout na pomoc přátel a dobrovolníků.

„První žádost na oficiální grant jsem podávala v roce 1998 v anglickém jazyce. Vypsala jej jedna holandská nadace. Díky těmto penězům jsme provedli rekonstrukci prostor a zavedli první lůžka,“ vzpomíná Dagmar Úlehlová, zakladatelka, dřívější ředitelka a současná projektová manažerka a členka správní rady Spondey.

Právě v její osobnosti se skrývá další z tajemství úspěchů v oblasti získávání podpory. Podle současných kolegů byla ona tím vizionářem a zároveň důvěryhodnou osobou. Finanční podporu čerpala z nadací, oficiálních grantů, ale také díky mnoha soukromým kontaktům. „Mám kamarády, kteří za Spondeu dýchali. S někým významným mi domluvili schůzku a já pak vyjednávala možnost podpory. Vše bylo postavené na dobrých vztazích,“ líčí Úlehlová.

Dagmar Úlehlová, zakladatelka Spondea, o.p.s.

Peníze z Brna i z Norska

V rozpočtu Spondey nyní převažují stabilní finanční zdroje. „Těmi jsou Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Krajský úřad Jihomoravského kraje a brněnský magistrát. Kromě toho už devatenáct let spolupracujeme s Nadací pro rozvoj občanské společnosti a čerpáme z jejich sbírkového programu Kuře Pomozte Dětem, to považuji za velký úspěch. Na konkrétní projekty pak čerpáme z evropských, norských a dalších fondů,“ objasňuje Kateřina Djak.

Ředitelka Levová vyzdvihuje spolupráci s odborem zdraví brněnského magistrátu. „Z odboru vedeného doktorkou Proskovou dostáváme podporu pro společné projekty na poli propagace problematiky domácího násilí nebo v oblasti nového přístupu k proškolování odborníků. Díky podpoře města Brna vznikly vzdělávací moduly pro zdravotníky či strážníky městské policie a také například PC hra Tajemství zavřených dveří,“ popisuje Levová.

Slavnostní předání šeků sbírky Pomozte dětem ve Žlutých lázních v Praze.

A co je podle ní ten největší mistrovský počin z hlediska získávání finanční podpory? „V oblasti pomoci obětem domácího násilí je to prestižní spolupráce s Nadací Open Society Fund při nastavování výzev z norských fondů. Stáli jsme u dvou projektů, které změnily přístup k problematice domácího násilí. Napomohly zavedení specializace u odborných institucí a přispěly k tomu, aby se v případech domácího násilí pracovalo s celým rodinným systémem. V oblasti pomoci dětem a rodinám je to jednoznačně dlouhodobá podpora od NROS všem známá jako Kuře Pomozte dětem,“ uzavírá Levová.

 

Děti, dospívající a rodiče

608 118 088

Osoby ohrožené domácím násilím

739 078 078

Osoby nezvládající agresivitu ve vztazích

725 005 367

Další kontakty
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial