Rozvodová situace

Konflikty mezi partnery, rodiči a zátěž na děti

Je běžné, že i v harmonickém rodinném prostředí nastane období, kdy se rodiče neshodnou, mívají na stejné věci odlišné názory. Potíže nastávají tam, kde neshody trvají dlouho a přerůstají do výčitek, nadávek, výhrůžek či ponižování. Pokud rodiče konflikt dlouho neřeší, může přejít do manželské (rodičovské) krize, která někdy končí rozchodem (rozvodem).

Mnoho rodičů se domnívá, že děti nevnímají, co se doma děje. Děti jsou však na každou změnu velmi citlivé, vnímají dusnou atmosféru mezi rodiči, i když nejsou hádkám přítomny. Zažívají často pocit nejistoty a ohrožení. Pokud s nimi rodiče o tom, co se děje, nemluví, děti situaci nerozumí a hledají chybu v sobě, snaží se zachránit rodinu chováním, které nemusí být rodičům srozumitelné.

Co s tím?

Děti v tomto období potřebují klidný a citlivý přístup a informace o tom, co se mezi rodiči děje. Rodiče však někdy bývají příliš zahlceni vlastními problémy a na děti jim nezbývá prostor. Řešením může být návštěva odborníka (psychologa nebo terapeuta), u kterého máte vy i vaše dítě možnost mluvit o tom, co vás trápí, co se stalo, proč to tolik bolí, kdy se vrátí klidné období.

Pokud cítíte, že na problémy, které se objevily, sami nestačíte, nebo se jen potřebujete zastavit a o celé situaci popřemýšlet, neváhejte se obrátit na naše Centrum rodinného poradenství.

Hádky, domácí násilí, deprese? Spondea nabízí pomoc

Nastavení výchovy a kontaktu s dětmi – jak dál po rozchodu

Rozchod je náročné období, které provází mnoho negativních emocí, ve kterých je důležité se zorientovat a učit se novým rolím – rodiče přestávají být partnery, ale zůstávají rodiči, i když každý ve vlastní domácnosti. Důležité je co nejdříve se dohodnout na péči o děti, což nebývá v konfliktní situaci snadné.

Většina rodičů má jasnou představu o tom, jak by se chtěli na péči o svoje děti podílet, jak by chtěli děti vychovávat. Někdy se ale jejich představy neshodují a navíc nemusí odpovídat potřebám jejich dětí. Pro děti je nejdůležitější, aby měly i nadále oba dva rodiče a aby mohly zůstat dětmi se svými radostmi a starostmi. Děti nechtějí a ani nemohou řešit problémy svých rodičů.

Co s tím?

V případě, že jste zahlceni problémy a nevidíte východisko, přijďte se poradit do našeho centra, máte několik možností – za přítomnosti mediátora si můžete ujasnit vlastní pohled na to, co se nyní děje a sestavit si vlastní dohodu, kterou si už jen necháte potvrdit u soudu. Můžete se také poradit s psychologem o tom, co vaše děti potřebují a jak se dá náročná situace kolem rozvodu zvládat. Novou možností je skupinový program pro děti a jejich rodiče s názvem Dítě v centru zájmu.

Děti, dospívající a rodiče

608 118 088

Osoby ohrožené domácím násilím

739 078 078

Osoby nezvládající agresivitu ve vztazích

725 005 367

Další kontakty
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial